Časté dotazy

Kde se nachází Island?

Island je evropský ostrov uprostřed mezi Severní Amerikou a kontinentální Evropou. Reykjavík je na světě nejsevernější hlavní město.

Jak se tam dostanu?

Lety např. z Londýna, Paříže, Frankfurtu a Kodani přistávají na mezinárodním letišti Keflavík (30 km od Reykjavíku) s napojením na mnoha měst v USA. Mnoho lidí objevuje Island jako zastávku při cestě z Evropy do USA nebo obráceně.

Jak velká bude zima?

Díky Golfskému proudu, Island udržuje překvapivě mírné teploty po celý rok. Ty zřídka dosáhnou 20 ° v létě. A v zimě většina oblastí nikdy nedosáhne tak nízkých teplot jako např Stockholm nebo Helsinki. Není neobvyklé vidět sníh již v říjnu, a nebo i  v dubnu - ale jen zřídka zůstane na zemi více než pár dní.

Jak velký je ISLAND?

Island velký zhruba jako Velká Británie.Drtivá většina obyvatel -cca  300 000 žije v pobřežních oblastech, zejména v okolí hlavního města. Střed Islandu je velmi hornatý a neobydlený.

Jak se oblékat?

Oblečení tak byste se v Londýně nebo Praze oblékli na podzim, zimu nebo jaro. V létě, lehké oblečení a odolné proti vodě.Počasí může být velmi proměnlivé, a někdy je až příliš větrno používat deštníky když prší proto tedy nepromokavé bundy nebo pláštěnku. Islanďané často říkají: "Když se vám nelíbí počasí, počkejte 15 minut a budete mít něco jiného." Oni si nědělají legraci!

A vždy si vezměte do kufru plavky. Ano, plavky! Islanďané mají oblíbenou celoroční zábavu a to je koupání v nesčetných geotermálně-vyhřívaných bazénech a lagunách, které jsou stejně teplé jako voda ve vaně.

 

Mluví Islanďané anglicky?

Většina Islanďanů (zejména mladší generace), mluví plynně anglicky a mnozí hovoří několika dalšími jazyky, včetně dánštiny, němčiny a španělštiny. Také vítají možnost vyzkoušet si druhý jazyk - takže se nemusíte stydět a zeptat se třeba německy.

 

Jací jsou Islandané?

Islanďané jsou pocházející z obou Vikingů a Keltů, takže i když existuje mnoho blondáků, modrookých, jsou zde lidé  s hnědýma očima hnědými vlasy. Islanďané mají pověst skvělých a přátelkých lidí.Zajímavost: Islanďanky byly již 3x zvoleny jako Miss World, přijeďte se přesvědčit.

Snad proto, že staletí žijí v drsném severním Atlantiku, jsou Islanďané často někdy až plaší. Ale jsou hrdí na svou zemi a velmi příjemnní pro návštěvníky z celého světa. Mnozí budou chtít vědět, co si

Co ubytování a stravování?

Špička!Na Islandu jsou hotely a penziony vhodné pro všechny cenové úrovně jsou téměř vždy čisté a pohodlné, a mnohé z nich mají Wi-Fi připojení na internet. Ubytovat se můžete v 4-hvězdičkový mezinárodních hotelých, penzionech, ale i chalupách, nebo dokonce jít kempu.

Jídlo je stejně pestré, jako byste našli v každém hlavním městě. Masa jsou ekologické a místní produkce;beránek je obzvláště populární. A samozřejmě Island nabízí to z nejčerstvějších světových ryb a mořské plody. Fast foody lze nalézt také téměř všude, ale i exotické restaurace s mezinárodní kuchyní od thajské po indickou. Vegetariáni také nebudou mít také žádný problém najít vynikající jídlo.

Co mohu vidět ještě kromě přírody?

Nemusíte být jen v přírodě a zamilovat se do Islandu!Například, Reykjavik je jedním z nejživějších, sofistikovaných a moderních měst na světě. Jeho noční život a kulturní akce se rychle stávají populární po celém světě.

Jaká je měna?

Islandská měna je koruna (množné číslo Krónur ISK). Peníze si můžete vyměnit jednoduše na letišti,nebo v  bance. Platební karty jsou na Islandu nejpopulárnější a je možné platit prakticky cokoliv s kreditní kartou - kromě veřejné dopravy. Bankomaty jsou snadno k nalezení.

Kolik to bude stát?

To je vždy těžká otázka. Alkohol je velmi zdaněn, a je téměř jistě dražší, než jste zvyklí.Cappuccino v moderní kavárně vás bude pravděpodobně stát okolo 220 IKR. Jinak počítejte s cenami např jako v severských zemích- tedy výrazně dražší než v ČR. Spropitné není na Islandu obvyklé, včetně restaurací a taxi, takže uvedená cena je celková cena, kterou zaplatíte.

Co letní a zimní čas?

Islandské severní šířky znamenají, že zažije velké rozdíly mezi zimními a letními dny. Je pravda, že od května do srpna, nebudete moc vidět tmu. Naopak, v polovině zimy, očekávajte jen čtyři až pět hodin denního světla. Na jaře a na podzim denní hodiny zhruba stejné jako v Evropě.

A co zásuvky a eletrické napětí?

Islandské elektrické standardy jsou jako v Evropě

Co přístup na Internet?

Island je velmi technicky vyspělá země s jednou z nejvyšších sazeb využívání internetu na světě. Pokud jste si nepřivezli svůj počítač, najdete ho v  internetových kavárnách ve větších městech a hotelech. Mnoho restaurací a kaváren, zejména v Reykjavíku nebo Keflavíku, mají bezplatné Wi-Fi připojení, takže pokud máte notebook můžete získat přístup k internetu téměř všude a zdarma.

 

Přijeďte si prožít skutečné dobrodružství, zažít skvělé jídlo a znovuobjevit ducha a skutečnou pohostinnost moderních Vikingů.