Národní park Jökulsárgljúfur

 

Jediný způsob, jak úplně poznat Jökulsárgljúfur je pěšky a park je ideální oblast pro pěší turistiku. K dispozici jsou značené stezky podél okraje kaňonu z Asbyrgi na jih do Selfoss. Mnoho turistů se vydá ještě dál, končí u jezera Mývatn. Stezky se liší, a to jak ve vzdálenosti tak obtížností. Všechny cesty v rámci národního parku Vatnajökull byly odborně posouzeny za účelem určení jejich náročnosti a obtížnosti. Všechny značené turistické trasy v rámci Jökulsárgljúfur jsou barevně označeny podle jejich obtížnosti. Vezměte prosím na vědomí, že vzdálenost a doba chůze jsou pouze orintační.

Pro některé z nejpopulárnějších turistických tras v Jökulsárgljúfur, ve čtyřech různých oblastech:

Asbyrgi, Vesturdalur, Hólmatungur a Dettifoss.

Kdykoliv je to možné  je návrhu dělán jako  okružní trasa. Ve většině případů je možné použít alternativní cesty, vrátit se stejnou cestou, nebo projít opačně.

Brzy v létě (květen a začátek června) je otevření silnic, které vedou do Vesturdalur, Hólmatungur a Dettifoss je vše závislé na povětrnostních podmínkách. Návštěvníci, kteří plánují jet do výchozího bodu turistické stezky by měli kontaktovat zaměstnance parku v návštěvnickém centru v Asbyrgi (tel 470-7100, nebo email:asbyrgi@vjp.is) před tím, než vyrazíte na váš trail.

Ti, kteří plánují výlet až do Hafragilské nížiny budou muset věnovat větší přípravu  jako na nejtěžší turistickou stezku v Jökulsárgljúfur a rozhodně není vhodná pro netrénované turisty nebo lidi se strachem z výšek.

Ti, kteří plánují výlet z Asbyrgi do Dettifoss (dvoudenní výlet) řádně prostudujte mapu. to platí i pro trek resp další výlet, z Dettifoss do Krafla (Mývatn).